Akademie tradiční tibetské medicíny

Akademie tradiční tibetské medicíny

Jste zde: Domů   Kurzy   Tradiční tibetská medicína   Praxe Juthok ňingtig

Praxe Juthok ňingtig

„Mým přáním je, aby se tibetská medicína stala nekonečnou jako rozlehlost oblohy a přinášela užitek všem bytostem.”

Juthok Jönten Gönpo

Skvělý lékař Juthok Jönten Gönpo mladší (1126–1202) je v Tibetu známý jako otec tibetské medicíny. Je autorem dvou velmi důležitých zdrojů tibetské medicíny: Čtyři tantry (rgyud bzhi) a Juthok ňingtig (g.yu thog snying thig).

Zatímco Čtyři tantry jsou dodnes základní učebnicí tibetské medicíny, praxe Juthok ňingtig je mnohem méně rozšířená. Jedná se o duchovní praxi, která spojuje lékařství a spiritualitu, a je určena zejména lékařům a terapeutům tradiční tibetské medicíny. Tyto nauky Juthok předal svému nejbližšímu žákovi Sumton Ješe Zungovi, který texty zachoval a předal dál. Dr. Nidovi Chenagtsangovi předal tento nepřetržitý odkaz nauk a praxí Khenpo Troru Tsenam. Povolení pro další předávání těchto učení získal od Dr. Mikjö Khedrub Gjatzo rinpočeho, nejvyššího držitele tradice Juthok ňingtig a tibetské medicíny v Tibetu. V současné době jsou učení Juthok ňingtig poprvé v historii tibetské medicíny dostupné na Západě v kompletní verzi.

Tato část nauk je vyhrazena pouze studentům s hlubokým zájmem o léčení způsobem tradiční tibetské medicíny.

Pro laiky není nutné spojovat praxi tibetské medicíny s praxí duchovní. Tibetská medicína je dostupná všem bez rozdílu vyznání.


© 2024 Akademie tradiční tibetské medicíny
X