Akademie tradiční tibetské medicíny

Akademie tradiční tibetské medicíny

Jste zde: Domů   Blog   Jak správně na půst?

2.4. 2018 Jak správně na půst?

Jak správně vést svůj půst

Přesto, že se dnes držení půstu těší obecné oblibě, jen málokdo ví, že i půst, stejně jako vše ostatní, by měl být přizpůsoben vaší typologii.

Půst je podle TTM nejvhodnější pro osoby typu beken, tedy obecně ty typy lidí, kteří mají „od přírody” sklony k nadváze. Zřejmě je to ale přesně ta skupina, která půst drží nejméně často :).
Pro ně se půst doporučuje držet pravidelně jeden den v týdnu při zachování alespoň lehkého pohybu. Snesou být celý den jen o vodě a vzduchu.

Druhá skupina, lidé typu tripa jsou v pořadí druhou nejvhodnější skupinou adeptů na držení pravidelných půstů. Mohou držet volnější půst, tedy zařadit čerstvé zelené šťávy, tudíž šťávy z bylin a zeleniny.

Poslední skupinou, pro kterou se půsty prakticky nedoporučují, jsou konstituční typy lung. Z našeho pozorování jsou to ale lidé, kteří půst drží nejčastěji! Pokud pozorujete drobné výchylky jako prochladnutý organismus, poruchy spánku apod., možná je zkuste brát jako malé varování, že půst, který držíte, vám příliš neprospívá.

Zařaďte vývary, používejte ghí a kokosový olej, objednejte se na olejovou masáž kunye včetně závěrečného peelingu ječmenou moukou.

 

Obecná doporučení pro půst

Něco málo obecných doporučení: vhodné dny na půst jsou úplněk a nov.

Typy beken mohou držet půst pravidelně každý týden. Pijte horkou/teplou vodu, abyste zabránili prochladnutí organismu, můžete přidat zázvorovou vodu.

Lidé typu tripy ocení zeleninové šťávy a smoothies, „lungové” zase teplé vývary a výživné oleje. Na zahřátí a odstranění chladu z těla doporučujeme zvláště nyní na jaře masáž kunye.

Pokud byste si rádi nechali vytestovat svoji typologii, využijte některého z námi doporučovaných terapeutů tibetské medicíny nebo tibetských terapií.

 

Jakou stravu po návratu z půstu?

Pro ty, kdo zjistili, že jim vyhovuje delší jednadvacetidenní půst připravujeme na příště typy o vhodném postupu při návratu po půstu.

 

Buďte zdraví!

© 2024 Akademie tradiční tibetské medicíny
X